Tokio 2005/2006

Na veletrhu Nanotech v Tokiu v Japonsku jsme v roce 2005 realizovali výstavní stánek pro společnost Elmarco, která zde ve světové premiéře představila Nanospider LAB, první stroj na průmyslovou výrobu nanovláken na světě.

Nanovlákno je česká specialita, licenci na průmyslová a laboratorní zařízení, která jsou založena na technologii Nanospider, vymyslel tým Technické univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka.

Licenci na průmyslová a laboratorní zařízení, která jsou založena na technologii Nanospider, zakoupil pan Ladislav Mareš pro svoji firmu Elmarco. Tato firma ji od roku 2005 nabízela jako jediná na světě.

Nanospider je unikátní technologie, která umožňuje průmyslovou výrobu netkaných textilií tvořených nanovlákny, tj. vlákny o průměru 20 až 500 nm. Tato vlákna nejsou viditelná pod běžnými mikroskopy, jejich průměr je menší než vlnová délka světla. Využití těchto materiálů je velmi široké. Dají se používat k filtraci, ve zdravotnictví, automobilovém průmyslu, energetice a dalších odvětvích jako je stavebnictví, automobilový průmysl, kosmetika, ochrana životního prostředí, ochranné pomůcky atd.

Úspěšnou spolupráci s touto českou společností jsme si na stejném veletrhu zopakovali i v roce následujícím.